Dziś dostałem od znajomego link do artykułu znajdującego się w OKIEM. Niestety, miast artykułu zobaczyłem tylko paskudną stronę zastępczą, z której wynikało, że moja uboga przeglądarka (Firefox 1.0.4) nie potrafi poradzić sobie z zaawansowanymi skryptami, niezbędnymi do nawigacji pośród stron serwisu.

O ile sam artkuł przestał mnie ciekawić, o tyle zainteresowałem się żywo kwestiami brakującej funkcjonalności mojego pupila. Napisałem przeto list do autora strony:

From: Patryk Zawadzki To: Marcin Niewalda

Witam,

Jako zawodowy webdeveloper nie mogę się z Panem zgodzić odnośnie możliwości przeglądarek opartych na silniku Gecko (czy jak Pan zdaje się ja nazywać - Netscape, choć dotyczy to przeglądarek Mozilla Suite i Mozilla Firefox).

Przeglądarki te posiadają możliwości dalece większe od przestarzałego i niezgodnego ze standardami Internet Explorera. Po więcej szczegółów zapraszam do serwisu http://browsehappy.pl/

Odnośnie Pańskich problemów z wyglądem strony w innych przeglądarkach - świadczą one tylko o Pana nieznajomości standardów obowiązujących w sieci. Jeśli chodzi o marginesy, to właśnie Internet Explorer nieprawidłowo je interpretuje, po szczegóły zapraszam do swoich artykułów na ten temat:

http://patrys.jogger.pl/comment.php?eid=121784 http://patrys.jogger.pl/comment.php?eid=121980 http://patrys.jogger.pl/comment.php?eid=124346 http://patrys.jogger.pl/comment.php?eid=126533

Jako użytkownik systemu z rodziny Linux, nie jestem w stanie używać przeglądarek monopolisty z Redmond. Dodatkowo przeglądarka Mozilla Firefox zdobywa na świecie coraz większą popularność, także w Polsce. Nieładnie jest więc wypinać się na użytkowników przesiadających się na programy zgodne ze standardami.

Pozdrawiam i liczę na zainteresowanie tematem i dostosowanie strony do współczesnych przeglądarek.

Szczerze liczyłem na reakcję ze strony autora i zainteresowanie tematem, jednak odpowiedź przeszła moje najśmielsze oczekiwania:

From: Marcin Niewalda To: Patryk Zawadzki

Marginesy to pikuś. Skoro jest Pan takim zawodowcem to proszę powiedzieć jak przerobić pod Natscape skrypt nawigacyjny tak aby ktoś wpisując adres domena/strona5.htm był przekierowywany na domena/index.htm a do ramki była ładowana strona5.htm, albo chociaż jak zrobić kolorowy pasek przesuwu.</p> Marcin

Widząc, że faktycznie, moja przeglądarka jest niezwykle uboga w niezbędną funkcjonalność, niezwłocznie pokajałem się w liście zwrotnym:

From: Patryk Zawadzki To: Marcin Niewalda

Marginesy to pikuś. Skoro jest Pan takim zawodowcem

Ah, ta zjadliwość.

to proszę powiedzieć jak przerobić pod Natscape

Kolejny raz myli pan Netscape i Mozillę/Gecko.

http://www.mozilla-europe.org/pl/

skrypt nawigacyjny tak aby ktoś wpisując adres domena/strona5.htm był przekierowywany na domena/index.htm a do ramki była ładowana strona5.htm,

Najprościej nie używać ramek, które niszczą użyteczność strony. Nie da się dodać ich do ulubionych ani wydrukować.

Jeśli uparł się pan tego używać, to przekierowanie wykonuje się identycznie:

window.location.href = “index.html”;

albo chociaż jak zrobić kolorowy pasek przesuwu.

Proszę mnie nie rozbawiać. Był to element dodany przez programistów Microsoft wbrew obowiązującym standardom CSS. Dla referencji, proszę znaleźć mi w standardzie chociaż jedno słowo o kolorowaniu pasków przewijania:

http://www.w3.org/TR/CSS1

Pozdrawiam mimo pańskiej złośliwości. Gratuluję też poczucia humoru, jeśli celowo opiera Pan stronę na ramkach (co dyskwalifikuje ją wobec osób niedowidzących i korzystających z czytników ekranowych), a następnie blokuje dostęp do niej użytkownikom poprawnie działających przeglądarek, twierdząc, że to dla ich dobra. Nie chcę Pana martwić, ale to nie przeglądarki są złe, tylko Pana kod JavaScript jest do niczego, a użytkownicy Mozilli nigdy nie przesiądą się na Internet Explorera, bo właśnie od niego uciekali wybierając nowoczesną przeglądarkę typu Firefox. Użytkowników IE ubywa z dnia na dzień, natomiast liczba szczęśliwych posiadaczy Firefoksa nieustannie rośnie, więc kopie Pan dołek sam pod sobą.

Autor nie pozostał mi dłużny i szybko wyklarował swoje stanowisko:

From: Marcin Niewalda To: Patryk Zawadzki

To Pan mnie rozbawia. Obcinanie standardów tylko dlatego że nie umie się umieścić koloru na pasku przesuwu jest badziewiem. Ramki można dodawać do ulubionych i drukować całkiem dobrze, wystarczy odpowiedni skrypt. Ramki przeszkadzają tylko tym którzy nie potrafią zrobić żeby wejście na nie otwierało strone wewnątrz ramki. (nie, proszą sobie wyobrazić, że nie chodzi mi o link otwierania strony w ramce). Ja zrobiłem taki kod, ale niestety da się to tylko pod IE. I chociaż nie znosze Billa Gatesa będą używać tego bo jego standart jest po prostu bardziej elastyczny co niestety świadczy o większym profesjonaliźmie. Przez 4 lata chyba z 40 programistów pisało do mnie. Tak samo mądrych jak i Pan i każdy po kilku próbach przerobienia kodu się poddawał i jakoś dziwnie milkł. Myślę że i z Panem było by tak samo.</p>

ps. na marginesie Pański program mailowy nie potrafi porpawnie wysłać wiadomości w której tekst przychodzi jako załącznik

Okazało się więc, że i mój program pocztowy (Evolution 2.2.3) jest upośledzony. W tym momencie zrezygnowałem z nawracania ekstremisty i odpisałem zrezygnowany:

From: Patryk Zawadzki To: Marcin Niewalda

To nie jest standard. Przykro mi, ale robi Pan stronę nieumiejętnie i dla ginącej przeglądarki. Nie każę Panu uczyć się poprawnego programowania JavaScript. Pana strona - Pana sprawa. Proszę tylko zrobić przysługę reszcie internautów i nie zabierać się prowadzenie innych stron. Bez obaw, nie jest Pan sam:

http://osiolki.net/

Zastanawiam się nad zgłoszeniem Pana serwisu, jeśli jeszcze nie figuruje w bazie.

ps. na marginesie Pański program mailowy nie potrafi porpawnie wysłać wiadomości w której tekst przychodzi jako załącznik

Nie, to Pana program (Outlook Express 6.0) jest uszkodzony i nie potrafi obsługiwać poprawnie podpisanych cyfrowo (kluczem PGP) wiadomości. To, jak mniemam, kolejny standard Billa Gatesa, którego będzie Pan ślepo bronił. W internecie obowiązują normy i akurat mój program pocztowy je spełnia.

Cóż, wygląda na to, że z naprawiania strony nic nie będzie. Szkoda zachodzu dla ludzi, którzy i tak będą mieli problemy z nawigacją z powodu braku kolorowania pasków przewijania.

Update: pan był łaskaw odpowiedzieć:

From: Marcin Niewalda To: Patryk Zawadzki

Powtarzam że jest Pan nudny - tłumacze że było już wielu mądrych. Osiołki na samym początku swojej działalności umieściły stronę encyklopedii u siebie potetm w przeciągu tygodnia ją usunęła ? - dlaczego ? - dlatego że uznali że standard W3C jest niedoskonały i niepzwala osiągaś wyników nieodzownych do działania strony Encyklopedi. Proszę przestać walczyć z normalnymi ludźmi i zająć się czymś pożytecznym - albo jeśli ma Pan dużo czasu proszę mi pomóc przenieść serwis na PHP. Od trzech lat prowadzę encyklopedię kosztem życia rodzinnego, czasu wolnego, pracy. Pracą woją wykonuje charytatywnie i wiem że jest pomocna wielu ludziom którzy mi za to dziękują. Oglądalność sięga 10.000 wejść na stronę i regularnie przkracza transfery dopuszczalne - a ja nie mam z czego opłacać kolejnych pakietów. Jak mało ludzi potrafi pomóc - wypluć kilka ironii natomiast potrafi każdy.

ps. proszę sobie sprawiź inny program pocztowy bo ten w dalszym ciągu wysyła tekst jako zalącznik - wiele osób może mieć trudności z odczytaniem - a na pewno nie jest to standrd wysyłania maili na świecie.