Nie próbuj nawet wykrywać przeglądarek. Zamiast tego wykrywaj obecność konkretnych funkcji. Dlaczego? Pełna lista przeglądarek byłaby kilkanaście razy dłuższa niż cały twój skrypt i przestanie być aktualna w przeciągu kilku dni. Jeśli obetniesz ją do kilku najpopularniejszych, to odcinasz się od tych, które działałyby poprawnie, ale nigdy o nich nie słyszałeś. Sieć polega na zgodności.

Poznaj drzewo DOM i naucz się z niego korzystać. document.write() porównać można do malowania kodu farbą z liści. Na ścianach jaskiń.

Zanim skopiujesz i wkleisz jakiś kawałek kodu w drugie miejsce w skrypcie, zastanów się dobrze, co robisz. Skoro wystarczy skopiowanie i wklejenie, to prawdopodobnie łamiesz właśnie zasadę wydzielania redundantnego kodu do osobnych funkcji. Tyczy się to każdego języka programowania.

Zanim napiszesz 20 linii kodu, które podłączą obsługę onclick do jednego jedynego elementu na stronie, zastanów się, czy nie uprawiasz właśnie sztuki dla sztuki. Pisząc proste onclick="return foo();" oszczędzisz sobie kłopotu z propagacją zdarzeń, a mi oszczędzisz kilobajta kodu do pobrania. Jeśli chcesz to zrobić dobrze, użyj biblioteki takiej jak Behaviour.

Upraszczaj kod — oszczędzisz sobie pracy i zwiększysz jego czytelność. Polecam biblioteki wrapujące istniejące funkcje i zapewniające komfort pracy w każdej przeglądarce. Sprawdź Prototype - jego używanie jest naprawdę proste.

Wyłączaj wspólny i często używany kod do zewnętrznych plików. Nie każ wszystkim pobierać go za każdym razem.

Technorati Tags: , , , ,