Synergy to bardzo przydatny program, pozwalający na symulację działania przełącznika KVM. Z drobną różnicą, zamiast przełączać ekran pomiędzy kilkoma komputerami, jak to ma miejsce w przypadku VNC, używane są faktyczne monitory komputerów stojących na jednym biurku.

Jak to działa w praktyce? Tak naturalnie, jak tylko się da. Płynnie przesuwamy kursor myszy pomiędzy kilkoma ekranami. Można więc uruchomić edytor kodu na komputerze stacjonarnym, przesunąć mysz w prawo, na ekran notebooka i tam testować swoją aplikację w przeglądarce. Schowek jest przenoszony pomiędzy ekranami, wszystko działa bardzo płynnie. Gdzie jest haczyk? Synergy ma graficzny interfejs tylko dla Windows.

Pomyślałem sobie, że GNOME nie może być gorszy i wczoraj, w Pythonie, zacząłem pisać odpowiednik. Potrafi jednocześnie nieco więcej i mniej niż jego windowsowy brat i wydaje mi się, że jest wygodniejszy. Automatycznie wykrywa komputery w sieci lokalnej za pomocą Avahi, nie zajmuje więcej miejsca na ekranie niż jedna ikona w pasku stanu i o zmianach informuje za pomocą wyskakujących powiadomień.

Przed opublikowaniem kodu, chcę jeszcze napisać odpowiednik dla klienta, muszę też przygotować ikony, bo w tej chwili używane są ikony stanu sieci, z dzieleniem ekranów nie mające wiele wspólnego.

Obejrzyj Synergy + GNOME (530kB) w działaniu.