Programiści są leniwi, klienci też — nie chce im się skarżyć na interfejs. Zaczynaj budowanie aplikacji od interfejsu, a nie od warstwy funkcjonalnej. I rób to z głową.

Przykładem jest system płatności online Protx, który podłączamy właśnie do serwisu jednego z klientów. Po przejściu do formularza dokonywania płatności, naszym oczom ukazuje się okienko z napisem credit card number, enter without the spaces. Jeśli projektant tego systemu wiedział doskonale, że wszystkie numery kart kredytowych posiadają separatory w postaci spacji lub myślników, to czemu kazać je usuwać użytkownikowi, zamiast wyczyścić je po stronie serwisu?

To wzorcowy przypadek zwalania pracy na użytkownika w sytuacji, w której komputer poradziłby sobie znacznie lepiej. Wpisywanie numeru karty bez separatorów powoduje też, że łatwiej o błąd — cyfry nie są pogrupowane i łatwo przeoczyć pomyłkę.

Jeśli masz zamiar oczekiwać od użytkownika wprowadzenia jakichś danych, to zrób co w twojej mocy, żeby przyjąć możliwie dużo popularnych formatów. Powyższy przykład jest o tyle idiotyczny, że na samej karcie numer zawiera spacje, a system wymaga wpisania go w zupełnie nietypowym formacie.

Technorati Tags: , , , , ,