Zmieniam laptopa na nowszy model i od czwartku w, wolnym czasie, powoli stawiam na nim system. Z powodu różnych zawirowań i kłopotów z oprogramowaniem zdecydowałem się, póki co, przenieść tam architekturę i686, choć jest to Turion 64. Z tym problemów nie było, okazało się jednak, że są inne:

ACPI
Wadliwy BIOS w laptopie uszkadza tablicę ACPI, jeśli w czasie POST do komputer podłączone są jakiekolwiek urządzenia USB. Rozwiązania są trzy, odłączyć urządzenia USB do momentu uruchomienia bootloadera, naprawić DSDT, albo wykonać downgrade BIOS do wersji 202.
Dźwięk
Karta jest zgodna z intel8x0 i taki sterownik jest dla niej ładowany. Wymaga jednak specjalnej inicjalizacji (a raczej braku inicjalizacji) i załadowanie modułu kończy się… brakiem dźwięku. Specjalny patch czeka już w bugtrackerze ALSA, zdaje się, że został także włączony do wersji 1.0.12.
WLAN

Komputer ma wbudowaną kartę opartą o chipset 802.11g Broadcom, ten sam, który znajduje się w AirportExtreme. Sterownik bcm43xx został włączony do jądra dopiero od wersji 2.6.17 i wciąż jest w fazie rozwoju. Cały czas mam z nim problemy, a sieć udało mi się podnieść dopiero dwa razy i nie jest to działanie deterministyczne. Jak tylko zwalczę kaprysy radiówki, postaram się uaktualnić notkę. Dodam tylko, że próba skorzystania z ndiswrappera zakończyła się komunikatem o niemożliwości rezerwacji obszaru pamięci przez sterownik.

Update: zgodnie z poradą ehh, użyłem ndiswrappera w połączeniu ze sterownikiem bcmwl5a, który można sobie unzipem wypakować z paczki windowsowej. Wszystko działa, jak należy (poza wskaźnikiem siły sygnału, ale do tego się przyzwyczaiłem).

Kamera
Teoretycznie, laptop ma wbudowaną kamerę wysokiej rozdzielczości, opartą o Ali M5602 z matrycą 1,3Mpix. Stosowny sterownik jest już w budowie, ale nadal nie nadaje się do zwykłego użytku.
Czytnik kart pamięci

Podobnie jak wszystkie notebooki ASUS, A6KM ma wbudowany czytnik combo oparty na chipsecie Ricoh. Te ostatnie słyną z braku wsparcia dla Linuksa, więc o urządzeniu można spokojnie zapomnieć.

Update: to trochę taki skrót myślowy, jak słusznie zauważył arekm, karty SD oczywiście działają, problemy są z kartami MMC.

Technorati Tags: , , ,